KURS ZOSTAŃ STRAŻAKIEM K-2022 – ZJAZD II – dzień 2

4 lutego 2022

DZIEŃ 2 – 14.11.2021 – SZKOLENIE nr 4 – TECHNIKA BIEGOWA i WYTRZYMAŁOŚĆ MIĘŚNIOWA

Pierwszy dzień drugiego zjazdu Kursu Zostań Strażakiem K-2022 – Przygotowanie do naboru w PSP – Szkolenie nr 4, czyli nauka podstawowych i prawidłowych wzorców ruchowych na podstawie elementarnych ćwiczeń lekkoatletycznych. Doskonalenie tych elementów poprawi jakość biegu, co z kolei przełoży się na lepsze czasy w konkurencjach biegowych: BEEP TEST, BIEG PO KOPERCIE, bieg wahadłowy 10x10m, biegi dystansowe na 1km, 3km i inne.

Szkolenie razem ze mną prowadziła Katarzyna Łępicka – absolwenta AWF Biała Podlaska, specjalistka w dziedzinie lekkiej atletyki.

W pierwszej części uczymy Podopiecznych podstawowych ćwiczeń z dziedziny lekkiej atletyki: przeplatanka, krok odstawno dostawny, skip A, skip B, skip C, skip D oraz wieloskok. Podczas trwania skolenia na bierząco tłumaczę jaki wpływ mają poszczególne ćwiczenia na dane konkurencje podczas “sprawnościówki” w PSP.

W drugiej części szkolenia przeprowadzam trening przy użyciu płotków lekkoatletycznych. Ten rodzaj aktywności to baza motoryczna w skład której wchodzą różne elementy takie jak siła, koordynacja, gibkość. Wykonywanie ćwiczeń na płotkach sprawia, że wymuszamy na naszych stawach prace na większym zakresie ruchu. Za tym podąża wzmożona praca mięśni odpowiedzialnych za zginanie lub prostowanie danego stawu. W taki prosty sposób wykonując kilkanaście powtórzeń jednego ćwiczenia mięśnie nabierają swoistej siły, która przekłada się na efektywniejszy bieg. Koordynacja jest kolejnym elementem, który przekłada się na efektywność. Umiejętność połączenia wielu złożonych ruchów choćby rytmicznej pracy kończyn górnych i dolnych z jednoczesnym technicznym pokonywaniem przeszkody sprawia, że wszystkie układy biorące udział w danym ćwiczeniu zaczynają ze sobą współgrać, bez konieczności specjalnego zastanawiania się nad tym ruchem.

CHCESZ ZOSTAĆ STRAŻAKIEM?

TWOIM PROBLEMEM JEST SPRAWNOŚCIÓWKA?

DOBRZE TRAFIŁEŚ! PRZYGOTUJĘ CIĘ DO NABORU W PSP!