SZKOLENIE Z BIEGU PO KOPERCIE – Chochołów (małopolska)

14 marca 2022

26.02.2022 – ZOSTAŃ STRAŻAKIEM K-2022 szkolenie w Chochołowskich Termach

26-go lutego 2022 roku zorganizowałem wyjazdowe SZKOLENIE Z TECHNIKI BIEGU PO KOPERCIE w Chochołowskich Termach, w Chochołowie w województwie małopolskim (100km od Krakowa, 18km od Zakopanego).

Pierwszym etapem szkolenia była rozgrzewka oraz podstawy z zakresu stretchingu oraz mobilności. Odpowiednio przeprowadzony “warm up” ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego o zwiększonej intensywności: pobudzenie układu neurologicznego, krwionośnego, zwiększenie ciepłoty mięśni oraz stawów. Wpływa to na polepszenie jakości treningu oraz obniża ryzyko wystąpienia kontuzji.

Zadaniem mobilności jest poprawa ruchomości w stawach co wpływa na zwiększenie zakresów wykonywania poszczególnych ruchów. Rolą stretchingu w profesjonalnie prowadzonym treningu (bez znaczenia w jakiej dyscyplinie sportowej, czy też rodzaju naboru do służb) jest rozciągnięcie mięśni w celu ich uelastycznienia, a także poprawieniu ukrwienia układu motorycznego.

Dla osób początkujących wykonywanie ćwiczeń z zakresu rozciągania i mobilności ma jeszcze jedną dużą zaletę! Uczy anatomii w praktyce, dzięki czemu wzrasta poziom świadomości treningowej, co wpływa na przyspieszenie uzyskiwania zadowalających wyników.

W drugiej części szkolenia uczyłem kursantów kilku podstawowych ćwiczeń z zakresu koordynacji ruchowej. Jej zadaniem jest zharmonizowanie różnych rodzajów ruchów i scalenie ich w jedną całość w czasie i przestrzeni, przez co praca wykonywana na treningach staje się jeszcze bardziej wydajna. Koordynacja ruchowa jest bazą do wszelakich konkurencji, w przypadku naboru do PSP: beep test, bieg po kopercie, a nawet podciąganie na drążku.

Na koordynację ruchową składa się kilka różnych umiejętności:

 • zdolność łączenia i różnicowania ruchów,
 • zdolność do zrytmizowania różnych ruchów,
 • zdolność do precyzowania ruchów,
 • zdolność do nagłej zmiany ruchów w celu dostosowania ich do sytuacji,
 • zdolność do szybkiego reagowania,
 • zdolność do dokładnego wykonywania ruchów.
 • Finalnym punktem szkolenia były już ćwiczenia stricte związane z techniką biegu po kopercie. Zaczęliśmy od pozycji startowej oraz ustalenie kąta natarcia biegiem na pierwszą tyczkę. Następnie ćwiczyliśmy technikę mijania poszczególnych tyczek: najpierw tyczki nr 1 i 2, potem 1, 2 i 3, następnie tyczki nr 1, 2, 3 i 4 i dalej tyczki nr 1, 2, 3, 4 i 5, i tak doszliśmy do jednego pełnego okrążenia (1 z 3). W każdej fazie kursanci pracowali nad znalezieniem swojego tempa i równego oraz powtarzalnego kroku.

  Po skończonym szkoleniu w ramach regeneracji oraz relaksu mogliśmy skorzystać z uroków Chochołowskich Term. https://www.chocholowskietermy.pl/

  CHCESZ ZOSTAĆ STRAŻAKIEM?

  TWOIM PROBLEMEM JEST SPRAWNOŚCIÓWKA?

  DOBRZE TRAFIŁEŚ! PRZYGOTUJĘ CIĘ DO NABORU W PSP!